Remont czy budowa domu to spora inwestycja, zwłaszcza kiedy zależy nam na solidnym wykonaniu. Nic dziwnego, że szczegółowo analizujemy wszystkie wydatki prac remontowo-wykończeniowych. Liczą się nie tylko materiały, ale również praca, której nie możemy wykonać sami. Ile kosztuje praca profesjonalistów? Przedstawiamy cennik prac wykończeniowych!
Złota rączka czy ekipa budowlana? Kogo zatrudnić do prac wykończeniowych?
Wyrażenie prace wykończeniowe zdecydowanie nie oddaje ilości prac, jakie wchodzą w skład robót wykończeniowych. Warto zwrócić uwagę na to, że wykończenie budynku to nie tylko tynkowanie i malowanie ścian, kładzenie płytek i podłóg. To również instalacje: wodno-kanalizacyjne oraz elektryczne. Budynek w stanie surowym będzie wymagał wszystkich tych czynności, z czego właśnie położenie instalacji jest bardzo ważne.
Źle położone instalacje wodne zaraz dadzą o sobie znać licznymi awariami, których naprawa wiąże się z naruszeniem świeżo wykończonych ścian. Jeszcze groźniejsza jest źle zamontowana instalacja elektryczna, której nieprawidłowe działanie może skończyć się pożarem. W tym wypadku konieczne jest zatrudnienie fachowców!
Wielu właścicieli domów dzieli prace wykończeniowe: część prac zostawiają w rękach fachowców, a część wykonują sami. W zależności od zakresu wykonywanych prac można postawić na kilku fachowców: ekspertów od określonych zadań. Zdecydowanie jednak wygodniej jest zatrudnić jedną ekipę, która będzie odpowiedzialna za pełen zakres robót. Dlaczego? Choćby dlatego, że będą działać według planu, jedną techniką i zgodnym stylem. Taka wersja jest również bardziej opłacalna.
Co składa się na cennik robót wykończeniowych?
W czasie rozmów ze znajomymi wielu z nas słyszało, że remont, czy prace wykończeniowe warto robić samemu, ponieważ “robocizna kosztuje najwięcej”. Nie do końca się z tym zgadzamy. W końcu auto też można spróbować naprawić samemu, ale czy efekt sprosta oczekiwaniom i czy podróżowanie takim autem będzie bezpieczne? No właśnie, czasami po prostu trzeba pogodzić się z takimi wydatkami, jak “robocizna”. Zwłaszcza że na dłuższą metę niesie to ze sobą wiele korzyści jak trwałość i estetyka wykonanej pracy. A także oszczędność własnego czasu, a czas to przecież pieniądz. Nie przedłużając, co wpływa na ostateczną cenę prac wykończeniowych?
- Stopień skomplikowania zleconych prac, ilość pracy włożonej w ostateczny profesjonalny efekt.
- Ilość osób pracujących przy wykończeniu budynku.
- Powierzchnia budynku, na której będą odbywały się prace wykończeniowe.
- Do pracy należy doliczyć również zakupione materiały, które w większości wybieracie sami lub jesteście informowani o dostępnych opcjach do wyboru.
Profesjonalna ekipa budowlana wycenia swoją pracę i stara się wykonać ją jak najszybciej, przy zachowaniu perfekcji. Nam również zależy na czasie, bo czekają na nas kolejne zlecenia! Poza tym zawsze otrzymujecie informacje, za co płacicie i widełki cenowe są podawane z góry, byście mogli przygotować się na określony wydatek.
Jak zaoszczędzić na wykończeniu domu?
Bardzo często szukamy oszczędności nie tam, gdzie trzeba. Tak jest na przykład, kiedy decydujemy się na samodzielny montaż instalacji wodnej, nie mając o tym zupełnie pojęcia. Usterki i zniszczenia, które pojawią się już po zakończonym remoncie, mogą przebić nasze najśmielsze oczekiwania. Zatem jak zaoszczędzić na wykończeniu domu? Oto nasze wskazówki!
- Zaplanuj wykonywane prace. Pomyśl, jak ma wyglądać wymarzone wnętrze domu, zanalizuj trudności, jakie wynikają z konstrukcji budynku.
- Uczciwie zdecyduj, co możesz zrobić sam, a co lepiej oddać w ręce fachowcom.
- Poszukaj godnej zaufania ekipy remontowo-budowlanej, która z gwarancją idealnie wykona trudne prace wykończeniowe, na przykład zajmie się montażem instalacji.
- Zrezygnuj z wykorzystywania tanich materiałów typu podejrzanej jakości farba do ścian lub najtańsze, cieniutkie panele podłogowe. Być może zapłacisz trochę mniej, ale za chwilę będziesz musiał wykonać kolejny remont.
- Postaraj się nie wykonywać prac remontowych “w ciemno”. Dowiedz się, na co uważać, na przykład podczas malowania ścian. Postaraj się dowiedzieć, jak robić to dobrze, by nie wydawać pieniędzy na poprawki.
Na koniec pozostawimy jeszcze drobną wskazówkę. Jako ekipa fachowców deklarujemy wykonanie określonej pracy w konkretnym czasie. Nie nastawiaj się jednak, że sam również zmieścisz się w czasie, który deklarują fachowcy. Na czas wykonanej pracy i precyzję wpływa doświadczenie, nie sposób tego przeskoczyć. Uzbrój się zatem w cierpliwość, a kiedy będziesz miał dosyć, nie wahaj się zadzwonić po pomoc.